
Föreningen Söderringen är en ideell förening som bildades redan 1944 och vi har idag ca 80 medlemmar.
Föreningen är ansluten till Svenska Folkdansringen.
Många medlemmar aktiverar sig i de olika kommittéerna: aktivitet, dräkt o slöjd, redaktion o PR, dans o musik eller samkväm.
Som synes är vi en aktiv förening med stor bredd men vi ägnar oss förstås mest åt att dansa folkdans. Det gör vi på onsdagar i Hägerstensåsens Medborgarhus. Vi tränar oss också i att leda dans, så att flera i föreningen kan fungera som dansledare.
Tyvärr kan vi för närvarande inte erbjuda någon danskurs, men hoppas kunna återkomma längre fram.
Ingen dans utan musik, sägs det. Vi föredrar levande musik och har flera duktiga spelmän i föreningen. Vi kan även ha digital musik vid behov.
Alla medlemmar kan naturligtvis inte vara med på alla föreningens aktiviteter men tack vare vår föreningstidning SNYT (6-7 nr per år) är det ändå lätt att hänga med och veta vad som är på gång.
Vill du veta mer om oss och vår verksamhet eller rentav komma ner och dansa någon onsdag så är du naturligtvis välkommen. Kontakta vår ordförande Eva-Britt Wernborn så får du veta mer.